اولين کنگره‌ی ادبيات کردی ( کلهری ، لکی ، فيلی )

سلام ؛

اميدوارم سالم و سر حال باشيد .

راستش يه مدت بسيار مديدی از نعمت کامپيوتر محروم بوديم که خوشبختانه برای مدتی احتمالا طولانی حل شد . حيف شد ، نه ؟ مثل اين که چند مدتی راحت بوديد ولی متاسفم که برگشتم .

توی اين مدت اتفاقات زيادی افتاد که مهم‌ترينش توی حوزه‌ی ادبيات برگزاری کنگره‌ی ادبيات کردی (کلهری ، لکی ، فيلی ) بود .

کنگره خوشبختانه به خوبی و خوشی برگزار شد .

خوشبختانه استقبال عمومی از کنگره عليرغم عدم اطلاع رسانی مناسب { به خاطر مشکلاتی که به وسيله‌ی بعضی از سازمان‌ها به وجود آمد } بسيار خوب بود . صبح شايد ۲۰ تا ۳۰ صندلی خالی از ۷۰۰ صندلی تالار برق و بعد از ظهر با سر پا ايستادن تعدادی از ميهمانان .

برنامه ساعت  ۹ صبح روز ۵ شنبه ۸ بهمن با نيم ساعت تاخير شروع شد .

مراسم افتتاحيه با پخش نواهای ادغام شده‌ی تنبور و کمانچه - دف - هوره - سرود ای ايران  که من و کاوه خان انتخاب کرده بوديم کاوه هم زحمت ميکس کردنش را کشيده بود آغاز شد و گروهی از نونهالان در حالی که در دست پسران فانوس و در دست دختران گل‌هايی  بود  که بر سر ميهمانان می‌ريختند از آخر سالن شروع به حرکت کرده و ای ايران را می‌خواندند تا اينکه به روی سن رفتند سبدها و فانوس ها را روی سن گذاشتند و در حالیکه نوا‌های پخش شده قطع شده بود و ساز و دهل نواخته شدند که اعضای گروه نيز با نوای ساز و دهل شروع به چوپی کشيدن کردند .

مراسم صبح شامل صحبت‌های دبير کنگره آقای صمدی ، سخران کنگره دکتر نقی پور ، معاون استاندار مهندس رحيمی و عضو شورای شهر آقای کيومرث محمدی و همينطور شعر خوانی تعدادی از شاعران و اجرای موسيقی بود که در ساعت ۱۲:۳۰ دقيقه پايان يافت .   

ساعت ۱۴:۳۰ برنامه‌ی عصر شروع شد که شامل سخنرانی آقای رادفر و شعرخوانی ميهمان ويژه‌ی کنگره استاد کيومرث عباسی قصری ، ارائه‌ی آثار برگزيده ( شعر ، داستان ، مقاله ) ، اجرای موسیقی ، هوره بود .

سپس مراسم اختتاميه با قراعت بيانيه‌ی هيئت داوران ، بيانيه‌ی هيئت مرکزی حزب فردای کرمانشاه و اهدای جوايز به پايان رسيد .

شايد مهمترين چيزهايی که باعث شد کمی خستگی کار فراموش شود استقبال کم نظير مردم و همينطور انعکاس خوب کنگره در روز‌های بعد و در روزنامه‌های محلی و فرا محلی مثل روزنامه‌های آشتی ، سيروان و ... بود و مخصوصا آشتی که صفحه‌ی اول و آخر خود را به کنگره اختصاص داده بود .

خوب مثل اينکه خيلی طولانی شد که شما به عدم آپديت‌های قبل ( بفرماييد رفع خماری ) و گستردگی کنگره ( که من خيلی از بخش‌ها را خلاصه و يا فراموش کردم ) ببخشيد .

اين بار شعر هم نمی‌نويسم که خيلی خيلی طولانی خواهد شد .   

 

/ 5 نظر / 15 بازدید
مینا

سلام. خوبید؟خسته نباشيد.

چکاد

ما که کاری نکرديم. همه‌اش وظيفه بود...

negar

خسته نباشين .. سلامت باشين....

محمد برهمن

ایلیا جان دستت درد نکند هم به خاطر این مطلب و هم آن همه زحمت که خودت برای برگزاری کنگره کشیدی ضمنا سلام مرا به دوستان گرامیت منجمله کاوه عزیز برسان.

arman

از امروز سه شنبه چهارم اسفند نیروی انتظامی کرمانشاه با گسیل تعداد زیادی از افسران و درجه داران کادر و سربازان وظیفه و نیز با همکاری تعدادی از نیروهای لباس شخصی اقدام به دستگیری های گسترده و بی دلیل جوانان در سطح خیابان دبیر اعظم و نیز مجتمع ارگ کرمانشاه نموده است . این برخورد ها که چندسالی بود متوقف شده بود مانند قدیم به شکلی بسیار زشت و توهین آمیز انجام میشود . بنده به واسطه حظور در طبقه دوم ساختمانی در حوالی مجتمع ارگ شاهد دستگیری حداقل 14 نفر بودم که تنها جرم آنها این بود که افسران نیروی انتظامی نوع لباس پوشین آنها را نمی پسندیدند !!!